Strona 1 z 1

Samouczek

: ndz wrz 20, 2015 22:44
autor: Weq
0) Interfejs
Gra Otchłań jest grą tekstową, co oznacza, że wszystkie komendy wydawane są w wierszu poleceń i wyrażają się po prostu przez odpowiednie komendy (np. "zjedz", "wypij", "otwórz"). Prawie wszystkie komendy są dostępne pod hasłem "pomoc", jeżeli komenda nie jest rozpoznana przez grę, otrzymujemy znaczące "Hmmm?".
Komendy można wydawać, skracając je, oraz bez polskich liter (gra je rozpozna).

1) Eksploracja
Najważniejsze komendy: east, west, north, south, otwórz, wejdź
Na początek parę słów odnośnie Świata. Podstawą "częścią" świata jest lokacja. Każda lokacja ma nazwę, własny opis, a także oznaczenie wyjść. Dodatkowo może się znajdować w niej mob (npc), oraz przedmioty. Niektóre rzeczy (np pojemniki, dźwignie) nie są wypisane wprost, ale są częścią opisu. Przeczytaj też "pomoc lokacja".
Poruszanie się po świecie Otchłani jest bardzo proste, wystarczy wpisać nazwę kierunku (po angielsku (1)), w którym chcemy się poruszyć, czyli : "north" (północ), "south" (południe), "east" (wschód) i "west" (zachód). Dodatkowo w niektórych lokacjach można poruszać się jeszcze w górę (up) i w dół (down). Zamiast pełnych nazw najwygodniej używać pierwszych liter. Nie zawsze możliwe wyjście jest wymienione (wyjścia ukryte). Dodatkowo, jeśli w lokacji znajduje się portal (lub coś w tym stylu), trzeba mieć w pamięci komendę "wejdź". Jeśli chcemy jeszcze raz przeczytać opis lokacji, wystarczy wpisać "spójrz".
Gra nie posiada mapy, ale można takową znaleźć jako przedmiot, choć pewnie nie będzie zbyt dokładna.

3) Gracz
Najważniejsze komendy: dane, działanie, umiejętności
Polecenie "dane" wyświetla wszystkie istotne informacje o graczu (profesja, współczynniki itp). "umiejętności" to spis umiejętności (pasywnych i aktywnych) oraz wyuczonych czarów. Listę oddziałujących czynników (rzucone czary np) możemy sprawdzić poleceniem "działanie"

3) Interakcja z przedmiotami
Najważniejsze komendy: ekwipunek, uzbrojenie, weź, załóż, dobądź, zdejmij, zostaw, kup, obejrzyj, zjedz, przeszukaj
Po użyciu komendy "ekwipunek" wyświetlą się nam wszystkie nieużywane przedmioty, które posiadamy w danej chwili przy sobie. Aby sprawdzić jakie posiadamy uzbrojenie (przedmioty używane), wystarczy wpisać "uzbrojenie". Przedmiot widoczny w opisie lokacji można podnieść "weź", a potem "założyć" lub "dobyć". Dopiero założenie przedmiotu powoduje faktyczne używanie go, choć nie dotyczy to np kluczy.

4) Interakcja z mobami
Najważniejsze komendy: zagadaj, zapytaj, zabij, kontra, spójrz <mob>,
Moby czyli NPCe (czyli wszelkie inne postaci w grze) mogą być zarówno przeciwnikiem jak i sojusznikiem w grze. Dzięki spojrzeniu na moba możemy się dowiedzieć jak wygląda i jak jest uzbrojony, ale by się z nim porównać trzeba użyć polecenia kontra. Jednakże warto spróbować najpierw z nim zagadać gdyż niektóre moby nie odradzają się i można stracić bezpowrotnie szansę na przygodę lub uzyskanie cennych informacji.

5) Interakcja z otoczeniem
Najważniejsze komendy: spójrz, przeszukaj, otwórz, wciśnij*, spójrz <obiekt>
Przeczytawszy uważnie opis lokacji w której się znajdujesz, możesz sprawdzić, czy któryś pojemnik nie jest wart przeszukania] lub jakiś przycisk wciśnięcia albo dźwignia pociągnięcia. Jeżeli któryś kierunek przejścia zagradzają Ci drzwi, może spróbować jest otworzyć

Gdybyś zapomniała/zapomniał, o którejś komendzie w wierszu poleceń wystarczy wpisać "pomoc". Pojawi się wtedy lista poleceń, podzielonych na grupy, a dalej możn doprecyzować zapytanie o pomoc np "pomoc ekwipunek".

Powodzenia w okrywaniu świata Otchłani :)

(1) Po angielsku ponieważ skróty komend "półn" i "połu" byłyby mało wygodnie (zamiast "n" i "s") a komendy chodzenia to jakieś 90% komend wydanych.