Uruchamianie Otchłani na androidzie

Rozmaite wątki i dyskusje, które nie pasują do innych działów. Powinny mieć cokolwiek wspólnego z Otchłanią... ;)

Moderatorzy: beluosus, dEmoraliZator

atom10
Posty: 1
Rejestracja: wt sie 16, 2016 21:37

Uruchamianie Otchłani na androidzie

Post autor: atom10 » śr cze 12, 2019 9:51

Witam. Ostatnio szukałem sposobu na uruchomienie otchłani na androidzie bez używania dosboxa i, jako że można to już robić grywalnie, mam nadzieję, że komuś się przyda. :D

1. Pobieramy emulatora terminala Termux ze sklepu Play i uruchomiamy
2. Pobieramy otchłań "wget http://www.otchlan.pl/otchlan_beta_v7x/ ... 386.tar.gz"
3. Wypakowujemy archiwum "tar -zxf otchlan.1.3.v76.i386.tar.gz"
4. Nadajemy uprawnienia "chmod 755 -R otchlan.1.3.v76"
5. Pobieramy pakiety, które posłużą do uruchomienia:
pkg install unstable-repo
pkg update && pkg upgrade
pkg install qemu-user-i386 dropbear nano
6. Tworzymy katalogu z zapisami (bez niego gra uruchomi się, ale wyrzuci przy próbie zapisu)
mkdir .config
Na tym etapie można już sprawdzić, czy gra się uruchamia poprzez wpisanie:
cd otchlan.1.3.v76
qemu-i386 ./otchlan -cp5
po skończeniu wracamy poprzez cd ~
Wszystko powinno już poprawnie działać, włączając w to polskie znaki i zapis. Zostało tylko ułatwić sobie uruchamianie.
7. nano /data/data/com.termux/files/usr/bin/otchlan
8. Wpisujemy następujące linie poleceń w edytorze:
cd /data/data/com.termux/files/home/otchlan.1.3.v76
qemu-i386 ./otchlan -cp5
Wychodzimy poprzez ctrl+x. Na pytanie o zapisanie klikamy "y" i zatwierdzamy.
9. Nadajemy uprawnienia zapisanemu plikowi
chmod 755 /data/data/com.termux/files/usr/bin/otchlan
Teraz możemy uruchomić grę wpisując jedynie "otchlan" w konsoli.
Ostatnie kroki pozwolą na używanie wygodniejszej konsoli i jeżeli termux spełnia wasze oczekiwania, instalacje można na tym zakończyć.
10. Pobieramy connectbot ze sklepu play.
11. echo dropbear -p 2222 >> .bashrc
12. Wpisujemy passwd, po czym nadajemy dowolne hasło.
13. Tworzymy nowe połączenie w connectbot gdzie w polu adresu wpisujemy *użytkownik*@127.0.0.1:2222 nazwę użytkownika możemy poznać wpisując "whoami" w konsoli termux.
14. Na samym dole w polu "wykonaj po zalogowaniu" wpisujemy:
clear
otchlan

Pamiętając o klawiszu enter w ostatniej linijce, aby nie musieć zatwierdzać polecenia ręcznie po uruchomieniu.
15. Uruchamiamy ponownie termux lub wpisujemy "dropbear -p 2222".
Od teraz po ponownym uruchomieniu androida, choć raz musimy uruchomić termux, aby serwer shh się uruchomił, po czym możemy spokojnie wyjść poleceniem exit.

Mam nadzieję, że ten mały poradnik, przyda się tym którzy chcą grać w podróży.
Jeżeli w przyszłości termux nie będzie działać jak powinien, można zastosować UserLAnd który zainstaluje maszynę wirtualną linuxa jednak wtedy instalujemy qemu-user-static a uruchamiamy qemu-i386-static ./otchlan.
Jeżeli którykolwiek krok jest błędny lub wymaga wyjaśnień, proszę pisać. Korzystając z okazji, gdyby Weq to kiedyś czytał, małe pytanie: Czy otchłań można skompilować pod procesory ARM?

Awatar użytkownika
Weq
Posty: 1497
Rejestracja: ndz sty 09, 2005 18:54

Re: Uruchamianie Otchłani na androidzie

Post autor: Weq » śr cze 12, 2019 19:33

W sensie coś takiego?
https://wiki.freepascal.org/Cross_Compi ... PC_for_ARM ?
Kiedyś to przegryzałem, ale na czymś terminalnie utknąłem. Nistety było to dużo lat temu ;)
Nowa O. jest w .NET i tu nie wiem jak dokładnie sprawa wygląda. .Net Core działa na ARM, więc jest szansa :)
Weq

PS. Podziękowania za Android - tutorial, wygląda na lepszą ścieżkę niż moja. Przetestuję przy okazji.
http://www.otchlan.pl - zapraszam do Otchłani.

ODPOWIEDZ