Linux for dummies

Błędy wszelkiego rodzaju znalezione w wersji 1.3 czyli aktualnie dostępnej wersji

Moderator: dEmoraliZator

BioGarden
Posty: 3
Rejestracja: sob lis 21, 2015 3:37

Linux for dummies

Post autor: BioGarden » sob lis 21, 2015 3:49

Cześć wszystkim

Na wstępie chciałem pogratulować autorowi Otchłani znakomitej efektu tej syzyfowej pracy jaką musi być samodzielne napisanie i udostępnienie tak złożonej i wciągającej gry jaką jest O. - moje ukłony Mistrzu :wink:

Do rzeczy: niedawno zmuszony byłem przerzucić się z Windowsa na Linuxa (Linux Mint Cinnamon 17 2.2.16 64 bit) i problem w tym, że jestem z tym system kompletnie nie obeznany. Tzn. internet, filmy etc. nie sprawiają żadnych kłopotów, Linux śmiga niczym nowe BMW, ale gdy przychodzi do odpalenia Otchłani - klops. Pobrałem oczywiście odpowiednią wersję linuxową gry, rozpakowałem i na tym koniec. Dwuklik na "otchlan" oczywiście nic nie daje, a nieśmiałe próby dokonania czegokolwiek w terminalu kończyły się tylko na "command not found". Czy jest to wina tego, że gra jest w wersji 32 bitowej, system natomiast w 64 bit? Czy to raczej wina mojej komplennej nieznajomości Linuxa? Próbowałem pobrać wersję windowsową i uruchomić przez Wine, 64 bit nie uruchamia się wcale, natomiast 32 bit owszem - jednakże bez polskich znaków... Krótki tutorial byłby mega pomocny :mrgreen:

ElegantAndrogyne
Posty: 131
Rejestracja: pt lut 04, 2011 16:45

Re: Linux for dummies

Post autor: ElegantAndrogyne » sob lis 21, 2015 14:11

Otchłań i386 (32-bitowa) pójdzie Ci na systemie amd64.
Zakładam, że zawartość archiwum wypakowałeś do katalogu domowego.

Otwierasz terminal. Wpisujesz:
cd otchlan.1.3.v72
./otchlan

(Uwaga: nie musisz wpisywać wszystkich znaków nazwy, lecz kilka pierwszych, następnie nacisnąć [Tab] - automatycznie Ci uzupełni. Bardzo ułatwia życie :))

BioGarden
Posty: 3
Rejestracja: sob lis 21, 2015 3:37

Re: Linux for dummies

Post autor: BioGarden » sob lis 21, 2015 15:27

Wszystko działa, dzięki!

Problemem jednak wciąż jest brak polskich znaków, czym może to być spowodowane?

Język sesji domyślnie ustawiony jest na polski, muszę pogodzić się z tym, że granie w terminalu niesie ze sobą ograniczenia?

ElegantAndrogyne
Posty: 131
Rejestracja: pt lut 04, 2011 16:45

Re: Linux for dummies

Post autor: ElegantAndrogyne » sob lis 21, 2015 16:09

Spróbuj wpisać w Otchłani: "/cp5" - przestawi stronę kodową na utf-8.

BioGarden
Posty: 3
Rejestracja: sob lis 21, 2015 3:37

Re: Linux for dummies

Post autor: BioGarden » sob lis 21, 2015 20:13

Śmiga, wielkie dzięki za pomoc :-]

dariusz
Posty: 1
Rejestracja: sob lis 28, 2015 15:54

Re: Linux for dummies

Post autor: dariusz » sob lis 28, 2015 15:59

Powyżej wymieniona metoda działa bardzo dobrze. A czy istnieje inna wygodniejsza metoda ustawienia strony kodowej na utf8? Bo jednak wpisywanie tego za każdym razem jak uruchamiam grę jest trochę uciążliwe... Może jest możliwość podania strony kodowej jako parametr wejściowy programu? np. coś w tym stylu ./otchlan cp=cp5 ? Byłoby to znaczenie wygodniejsze...

Awatar użytkownika
Weq
Posty: 1497
Rejestracja: ndz sty 09, 2005 18:54

Re: Linux for dummies

Post autor: Weq » ndz lis 29, 2015 15:20

Nie ma, ale v74 bedzie domyślnie startować ze zstroną utf8.
http://www.otchlan.pl - zapraszam do Otchłani.

ODPOWIEDZ